AKTUALITY :

Co plánujeme, nebo co se již stalo - od nejnovějšího (nahoře) ke staršímu. Zápisy z lezení obsahují NÁZEV VĚŽE/ SKÁLY, název cesty.

29.12.-30.12.2004 přechod Krkonoš na běžkách
Jeden den z Černé hory na Luční boudu, zde noc, a druhý den z Luční boudy do Lysečin u Horního Maršova. Za Výrovkou cestou přes Studniční horu byla v noci vichřice, brrrr.
Účastníci: Ze Sakalu Tomáš a Martin Rusina, mimo to i další lidé

19.12.2004 slanění ze Sv.Jana
Poslední slanění před Vánocemi.
Účastníci: Žebro, Kamča + Štěpánka, Peťan, Jindřiška a Tomáš

13.8.2004 pohřeb Martina Poltiera
Ve Strašnicích proběhlo poslední rozloučení s Martinem.

6.8. - 12.8.2004 Vysoké Tatry - Popradské pleso
Týden ve Vysokých Tatrách. Dne 8.8. jsme vyrazili na Voliu vežu, avšak slezli jsme jen jednu délku, a pak kvůli počasí jsme to zapytlili. Ten den večer došla zpráva, že se o dvě doliny dál na Ostrém štítě zabil Martin Poltier, člen Sakalu (ubytován byl na Zbojnické chatě). To nás úplně zdrtilo a už jsme nic ten týden nelezli, až poslední den Dingo a David vyrazlili na Ihlu v Ostrve.
Účastníci: Tomáš, Radovan, Žebro, Kamča + Štěpánka, Peťan, Jindřiška, a z Skáček Dingo, Lůca, Hugo, David, Petra, Vilém

24.7.-25.7. Lezení na Severu
Sobota - lezení na Bořeni
Neděle - Ostrov. Vylezeno mj. Vyhlídková hrana na Císaře
Zúčastnili se: Martin z HO Sakal a SherpaClimb

24.7.2004 Dehetnická skála
výjezd na Dehetnickou skálu, kde se rozpršelo. Při zbabělém návratu, před odbočkou do Svatého Jána, déšť ustává. Tak zamíříme do této oblasti padajícího kamení. Po vydatném obědě vylézá i sluníčko a tak jsme vylezli Kristova léta (pod převisy) a O strach postaráno.
Účastníci: Tomáš, Žebro, Radovan, Kamča, a prtě Štěpánka

17.7.2004 Řež
Sraz v Řeži. Za ukrutného vedra vylezeno: Alešova, Chromá, Guáno, Huáno.
Účastníci: Tomáš, Žebro, Radovan a Dingo

16.7.-18.7. Lezení v okolí Plzně
Pátek, sobota - Lezení na Kozelce u Plzně
Neděle - lezení na Polínském vrchu.
Zúčastnili se: Martin, Vašek

Sobota 10.7. krátké působení na Škrovádě
 - vylezeny 3 cesty - Žebro, Kamča, Peřinka, (Štěpánka)
Neděle dojezd pod skály u Kutné hory, déšť, návrat domů

5.6.-6.6.2004 Kozelka u Plzně
Sobota - za stálého deště čekání na lepší počasí. Když se nedalo lézt, okoukli jsme lom u Konstantinových lázní- za lezení by to stálo, ale mít hodně frendů.
Neděle -  slezeny cesty obtížnosti 5 až 7-.
Účast: Martin (HO Sakal), Ondra, Zuzka, Lukáš, Pavel (SHERPA CLIMB), Vašek.

6.6.2004 Poříčí nad Sázavou
Účastnili se Petr, Jindřiška, Tomáš. Po sobotních peripetiích zda odjedeme či neodjedeme na Kozelku zmoknout, jsme se dokopali k tomu jet aspoň do Poříčí. A stálo to za to! Slezli jsme kupu cest, večer jsme měli ruce pěkně vytahané. Vyslovuje se pochvala a obdiv Jindřišce, natáhla 7-, a docela morálovou. Ba i Peťan se nenechal zahanbit a natáhl za 6. Jóó, už už pilujeme formu před Tatrama!

28.5.-30.5.2004 Vysoké Tatry - Zelené pleso
Na víken vyrazili Tomáš a Martin (Rusina) do Tater. V pátek noční rychlík, v sobotu na chatu, v neděli výstupByla dobrá předpověď počasí, ale ouvej, tak dobře to neprobíhalo. V sobotu pršelo, na hřebenech sněžilo, v neděli ráno to pokračovalo, ale kolem poledne v neděli se to konečně začalo lepšit. Kvůli počasí jsme nakonec zvolili lehčí cíl, vyrazili jsme na Jastrabiu vežu. Mno, výstup v mlze, pořád hodně sněhu, lezení po skále v mačkách, a když se odpoledne začalo oteplovat, tak v okolí hučela spousta lavinek a lavinových splazů. Ale podařilo se, a těch tatranů, co pak bylo!

7.5. - 9.5.2004 Hruboskalsko
Tradiční víkend U Zálišů. Ze Sakalu se účastnili: Žebro, Kamča + Štěpánka, Radovan s Mackem, a Tomáš. Ze SKáček tam byli Dingo, Lůca + Hugo, David, Petra + Vilém, a pak spousta dalších. Počasí bylo zase "super", už v pátek to zmoknulo a šmytec. Dingo, Lůca, Hugo a Tomáš se prošli Riegrovou stezkou okolo Jizery, Dingo spřádal nějaké vodácké plány. Na Hrubici různě volejbal, petangue, výlety, a čekání, jestli skály vyschnou nebo zase zmoknou. Nějak to vyšlo, a v neděli po druhé hodině odpoledne uplynuly 2 dny po dešti. Slezli jsme věže Smolíček a Mamut.

4.5. - 6.5.2004 Vysoké Tatry
Akce Tomáše. Kondiční výlet v Tatrách. Ze Smokovce jsem šel pěšky na Hrebienok, a dál nahoru na Slavkovský štít. Počasí totální humus, nahoře mlha a vítr. Dokodrcal jsem se někam do 2200 m. Odpoledne déšť, tak jsem se na přechod Slavkáče vykašlal, zdrhl jsem dolů, přespal na Sliezskom domě, a pro dál trvající špatnou předpověď jsem druhý den odjel zpátky do Prahy.

25.4. 2004 Roviště
Martin, Vašek, Ondra ...
Slezeny cesty obtížnosti 5+ až 7-

10.4.2004 Jindřichova skála v Brdech
Kde si o velikonocích zalézt v klidu bez lidí? Tak zcela určitě byl krásný klid v Brdech na Jindřichově skále. Cesta tam by byla v pohodě, kdyby nás na dálnici neotravoval nějaký motorkář. Nakonec se z něj ale vyklubal Peťan, který spolu s námi hledal cestu po dlouhé zimní absenci do těchto končin. Sluníčko krásně hřálo a tak jsme ve složení Tomáš, Žebro, Kamča, Peťan a Štěpánka dali tyto cestičky:
Nedělní kout (spára), Dělostřelecká hrana s traverzovou variantou, Stopa
inv.vozíku, Sapa a nějaký kout vedle, a na závěr snad nejkrásnější - Vypečená. Štěpánka s námi nechtěla na žádný bigwall a jen si bouldrovala.

9.4.-11.4. Bořeň
Martin, Ondra, Ceký Sherpa Climb.

5.3. - 14.3.2004 Vysoké Tatry - Chata Pri Zelenom plese
Üčastnili se: Tomáš, Radovan, Žebro, Peřinka, Petr, Jindřiška (HO Sakal) a Lenka (VŠAK Chemie Praha). jako každý rok, strávili jsme týden v zimních Tatrách. Počasí bylo nic moc, většinou zataženo, občas se nakrátko vyjasnilo, ale zase každý den šlo vyjít ven, takže tak strašné to nebylo.
5.3. odjezd z Prahy
6.3. výšlap na chatu
7.3. Tomáš, Radovan, Lenka, Petr a Jindřiška dali hřebenovku od Vyšné Žeruchové štrbiny na Kozí štít. Žebro s Peřinkou se zavrtali do ledu v Žeruchovkách, kde to zapytlili.
8.3. Tomáš, Radovan, Lenka, Petr a Jindřiška lezli na Východní Žeruchovou věž. Žebro s Peřinkou nalezli do hřebene Žeruchových věží, a opět zapytlili.
9.3. Od rána humus počasí. V poledne to Žebro, Peřinka a Petr nevydrželi, a šli na ledy pod Malou Zmrzlou dolinou. Darmo mluvit, zase to zapytlili. Ostatní měli restday na chatě. Lenka odpoledne odjela makat do práce.
10.3. Ráno trvá humus, ale během dopoledne vyjasnění, azúro! Radovan, Petr a Jindřiška šli nalehko pěšky na Svišťovku, Žebro s Peřinkou se chtěli projít pod Belanské Tatry, ale v kosodřevině zapadli do hlubokého sněhu, a zapytlili to. Tomáš byl na chatě a marodil.
11.3. Od rána mlha. Spojili jsme se do jednoho družstva, a všichni jsme vyrazili na Jastrabiu vežu. A zapytlili jsme to! Ale fakt si nemyslete, že to bylo proto, že v družstvu byl Žebro s Peřinkou! Zavinili to objektivní podmínky - hluboký nestabilní sníh, špatné počasí. Cestou dolů ku chatě museli jsme svést ze svahu nemohoucí polské turisty.
12.3. Od rána mlha. Tomáš a Radovan lezli přes led a žlebem na Kozí štít. Byl to sveřepý boj, a dalo by se říci, máme-li dostatek šroubů k dispozici, slezeme každý led. Jen ten styl bude bit... Petr a Jindřiška dali hřebenovku z Kozích kopek na Kozí štít a do Vyšné Žeruchové štrbiny, prej tam měli fantastické převěje. Žebro s Peřinkou bojovali o svou čest na "svém" ledu v Žeruchových věžích (tam co byli první den). Zdárně jej zdolali, a poté se napojili na cestu, kterou ostatní lezli 8.března. Jejich postup byl přes vysílačky monitorován z chaty námi ostatními. Nestihli večeři, ba přímo zatměli, ale vrchol Východní Žeruchové věže zdolali! Triumfální příchod na chatu do plné jídelny byl po zásluze odměněn výkřikem: "Zdravíme pytlíky!"
13.3. Balíme, pochod dolů na autobus, jím do Popradu. Žranice. Odjezd vlakem.
14.3. Ráno jsme v Praze.
P.S. Na téhle výpravě měli jsme poprvé ve větším počtu malé ruční PMR vysílačky. Nemůžeme si to než chválit! Naprosto doporučujeme!!!

28.3.2004 Valná hromada ČHS
Opět roztomilé setkání horolidu z České republiky. Účastnil se Tomáš. Info o průběhu VH bylo členům Sakalu zasláno soukromým dopisem. Pár věcných čísel: ČHS má 11 393 členů, 366 oddílů, individuálních členů je něco v řádu sta. V roce 2003 bylo od ČHS vyškoleno 7 instruktorů horolezectví, a 7 instruktorů skalního lezení. Ze starších instuktorů bylo přeškoleno úspěšně 40 lidí. 30 lidí při přezkušování neuspělo, a budou muset znova v roce 2004. Jinak v roce 2004 nebude spuštěn nový kurz instruktorů, protože tento rok bude vyhrazen pro přeškolování starých, kterých má být letos cca 700!!! Tomáše a Martina se to týká, nutno sledovat aktivně web ČHS, protože v databázi instruktorů je prý zděděný bordel, a stávající Metodická komise negaranutje, že dokáže všechny instuktory, kterým letoškem vyprší platnost instruktorství, oslovit a pozvat na přeškolení.

24.1.2004 Zimní horské lezení kousek za Prahou
V sobotu 24.1.2004 jsme se za třeskutého mrazu vydali ve složení Žebro, Tomáš a Radovan na JZ hřeben Točníku (v průvodci psáno místy 2-3). Vyzbrojeni lanem, mačkami a cepíny jsme zaparkovali pod skálou. Po obhlídce sněhových podmínek jsme mačky a cepíny nechali v autě, abychom nevypadali jak pitomci. Lano jsme prozatím navyndavali a sólovali. Částečně skalou a částečně křovím jsme se prodírali až jsme stanuli před hradem. Nutno říci, že jsme přísně dodržovali lezení po vrcholu hřeben a ten je místy doopravdy ostrý. Při lezení obkročmo to chce dobrý morál, popřípadě suspenzor. Trénink na Tatry připomínal pouze medvěd v hradním příkopě, kterého bychom však neradi potkali mimo příkop. Tak mne napadá, jestli když tě sežere medvěd, tak tě lze pípákem dohledat?
Závěrem bych řekl, že bych rád poznal člověka, který dal této cestě klasifikaci 2-3.