AKTUALITY :

Co plánujeme, nebo co se již stalo - od nejnovějšího (nahoře) ke staršímu. Zápisy z lezení obsahují NÁZEV VĚŽE/ SKÁLY, název cesty.

Zpráva z lezenice z 30.11.2003.
Za SAKAL Ondra a Martin. Za Sherpy Pavel, Ondra, Zuzka, Simona a Lukáš, Lenka za VŠAK.
V neděli jsme vyrazili na malebnou oblast Vrchlice jež se nachází na břehu neméně malebného toku zvouce se rovněž Vrchlice, a to vše v těsném sousedství překrásného města Kutná Hora.
Oblast nevelká rozhlohou ani nevýznamná svou výškou. Leč doposud neobjevená davy lezbychtivých turistů kteří tváří tvář smrti pokouší zapomenout na starosti všedního dne. Lezení v krásných mírně ukloněných plotnách, které pak ve vrcholových partiích přecházejí kolmé lehce rozlámané komíny a spáry. Tu a tam se pak objeví nemnohý převis, či snad bříško.
Vše na naprosto perfektně odjištěno. Tím nemíním, že jištění odpovídá obtížnosti, ale naopak hovořím o jeho četnosti. Nýtů borháků a ostatního kovu je v tamějších stěnách snad několik tun. I lezec který nehýří odvahou si zde může zkusit nejméně jednu z těch několika málo těžších cest, které jsou k opaku ke své řídkosti překrásné. Nevyžadují většinou ani tolik síly jako spíš techniky a vynalézavosti.
Za jeden den jsme tam přelezli téměř vše. Bylo chladno, ale to nám nevadilo. Naopak to vypovídalo o naší oddanosti této kratochvíli a naší vůli provozovat ji téměř kdykoliv a kdekoliv.
Odpoledne cestou do našich vyhřátých pelechů jsme se stavili v hostinci na krmi, která měla vhodně doplnit ten skvěle strávený den. Bohužel se tak nestalo. Krčma byla mizerná stejně jako krčmář. Nepatřila k nejlevnějším a strava byla mrzká. Leč dojem nám to nezkazilo.
Hoj, zdar lezení a lezcům.

23.11.2003 Sv.Jan pod Skalou
Před polednem jsme ve složení Tomáš, Žebro, Kamča a malá Štěpánka dorazili do Sv.Jana. Byla mlha a sychravo, tak jsme ze všeho nejdřív zašli do hospody. A pak jsme vlítli na skálu. Lezli jsme na Klášterní stěně. Žebro natahoval něco v linii Bíbovy cesty, sundal přitom snad 10 kilo kamení. Pak jsme se narvali do něčeho děsného v převisech, což zákonitě skončilo pytlem. Tím se náš sportovní duch vyčerpal, a šmytec, jelo se do Rudný na večeři do restaurace, kam za námi ještě přijeli Petr a Jindřiška, a jsme tak pokecali, a Štěpánka se děsně předváděla.

15.11.2003 Poříčí
Účastnili se: Tomáš, Radovan, Petr, Žebro, Kamča a malá Štěpánka. Slezeny cesty Stará, Zdenčina, Bobulka, Bramboračka. Kupodivu bylo pěkné počasí, dobrá lezba.

2.11.2003 Poříčí u Sázavy
Učastili se: prtě Štěpánka + Kamča, Žebro, Tomáš. Nebylo moc času, tak slezeny jen dvě cesty, a jeden pytel. Pěkná oblast, ještě se tu někdy ukážeme. Výzva: líné kůže, nejezděte autem až pod skálu, dobré parkoviště je u fotbalového hřiště, a ke skále je to pak 10 min. pěkná procházka.

18.-19.10.2003 Český kras
Martin, Lenka, Tomáš. V sobotu lezení na sv. Janu pod skalou.
Stena za klasterem
Tim koutem, to byl zacatek cesty "Bibova 5+" (dlohe i v nazvu), ale ne
cela, jak si mi ukazoval, uhli jste k 1.kr cety "Kristova leta".
Pres tu plotnu, to byla cesta "Milanuv odkaz 5+", ale mam pocit, ze jste
meli lano jen k 2.kruhu, kdyz jsem prisel.

Tam nahore se stena jmenuje Rameno.
Prvni cestu jsme lezli "Vzpominka na Valis 5+"
Druha cesta tam vlevo za krovim, jak byl u nastupu kruh na okraji
propasti, to byla "Cesta k svatku 6", ale jen na polici, mela pokracovat
svisle direktem nahoru.
Treti cesta, to byla kombinace: zacalo se jako Vzpominka na Valis, traverz
do cesty "Vysoke napeti" a tou nahoru ke piskovcovemu slanaku.
V nedeli lezeni v Alkazaru ve 2. patre.

21.8. - 24.8.2003 Hruboskalsko
Ve čtvrtek odpoledne skončilo čekání na usušení skály po dešti, a tak jsme v sestavě Tomáš a Radovan (HO Sakal) a David (Sk) v doprovodu Lůcy a Petry + prťata Hugo a Vilém, vyrazili na věže Indián a Smolíček. Za zmínku stojí cesta Kukačky na Indiána, vřele všem "doporučujeme", hehehe...
Další den jsme ráno jen v sestavě Tomáš, Radovan, David vyrazili do Údolíček na věž Kapelníček. Normálka je za VI., ale takový ten odporný bílý solivý písek, brrr, tak jsme raději přešli do údolní stěnky na VII., ikdyž název Zrádná cesta byl varující. Mno, bylo to jak dobývat středověký hrad, chce to výdrž a trpělivé úsilí. Ačkoliv konec srpna, máme Bergheil 2003, letos na věži ještě nikdo nebyl.
Odpoledne přijel na Hrubici Dingo (Sk), a hned mazal pod Mézlovu hranu na Majáku. Tam jsme se s ním sešli. Mézlovka byla zdolána družstvem: Dingo, Radovan, David.
V sobotu vyrazili jsme v sestavě Tomáš, Radovan, Dingo a Fiala ("černý horolezec"!) do Dračích skal na jednohubku, na Dráčka. Normálku lezl Dingo s Radovanem. Tomáš s Fialou dali Brevné plamínky, po nich i Dingo s Radovanem si to střihli, a opět, vřele "doporučujeme".
Pak jsme přešli na Skauta. Dingo s Fialou lezli Jižní spáru, pohodičku. Tomáš s Radovanem byli uhranuti Severní spárou... Ona se tváří, že jako okolo má členitou skálu, že to bude trochu stěnové lezení, ale houby, spárařina si vás vezme, a poctivě! Byl to boj, během něhož řeč hruboskalsky zhrubla. Tomáš si zalétal, dvě vytržené spárové smyčky, třetí to vydržela a chytila. Opět vřele "doporučujeme", je to přesně ta cesta, kdy se na vrcholu řekne "Fuj!, to bylo hezký, a podruhé už nikdy..."
V neděli ještě přijel Pavel (HO Sakal) s kamarádkou Janou, která je zájemkyní o vstup do oddílu. Lézt však už šli sami, neboť ostatní již byli poněkud použití. A patrně budeme muset zavést přezkušování z místopisu Hruboskalska, protože Pavel po telefonu říkal, že stojí vedle Strubichovy věže a nemůže najít Indiána. Některé věci zkrátka nelze pochopit... Ostatní ten den podnikli v rámci rekonvalescence pěší výlet do Údolíček, zakončený hurónským obědem v zámecké restauraci na Hrubé Skále.
Závěrečné informace: Tomáš koupil dvě vysílačky Motorola T6222, tak jsme tam s tím furt blbli. Dingo přitáhl z Prahy dataprojektor, v sobotu večer jsme měli ve stodole kino, fakt se promítal film. Přes den je ve stodole ping-pong, Tomáš s Davidem porazili 2:1 na sety Radovana s Mackem ve čtyřhře!

16.-17.8.2003 - lezení na Hrubici.
Vylezen Lemoun, Oldříšek (nc) a Smolíček (nc). Aktéry byli Radovan, Žebro a Peřinka.

16.8. 2003 - lezení na Velké u Kamýka
Martin a Lenka. Slezeno: dodám později.

2.8. - 10.8. Vysoké Tatry, chata pri Zelenom plese
Výpravy se zúčastnili: Tomáš a Martin z HO SAKAL, Honza z LK Vyšehrad, Lenka z VŠAK, Martin J., Radmilka, Pepa, Klára, Ondra, Maruška, Tereza, Lenka K., Filip, Zuzka, Ivanka. Nemohla se zúčastnit Markéta z HO SAKAL, neboť na poslední chvíli nedostala dovolenou.
Část výpravy se na místo dopravila 3.8. autem, část vlakem. Všichni jsme se večer sešli na chatě.

3.8.   Výstup k chatě    
    výstup na Jastrabu Vežu - Martin a Radmilka   K2105
4.8.   lezení na Kozí štít 2107m    
    - Martin, Honza Dieška - Vaško V.    
    - Tomáš, Lenka Krásný variant V    
    okruh Tatranskými dolinami - ostatní    
5.8.   lezení na Žeruchovy Věže    
    - Martin, Honza Pravým žlebem V.   K2161
    - Tomáš, Lenka JV zebrem na Vych.Zeruchovou vez" III-IV   K2163
    výlet na Jahňací štít 2229m - ostatní   K2122
6.8.   lezení na Černý štít 2434m    
    - Tomáš a Lenka Stanislawského cesta IV   K2010
    - Martin a Honza Puškášova cesta V   K2011
    výstup na Baranie Rohy 2586m JV hřebenem I. - Martin J., Radmilka, Pepa, Maruška, Tereza   K1745
7.8.   výlet na Belianské Tatry    
8.8.   lezení na Kolový štít 2418m - Martin a Honza Šádkova cesta V.   K2027
    lezení v severní stěně Malého Kežmarského štítu - Tomáš a Lenka Hrana Weberovky IV.    
    výstup na Kolový štít - Martin J., Radmilka, Pepa, Maruška, Tereza, Ondra   K2021
9.8.   sestup na vlak, cesta domů    
    večer ve vlaku zábava do 10.8.    

27.7.2003 Lezení ve stínu před pražícím sluncem na Hrubé skále v oblasti údolíček.
Vylezeno na Karkulku, Otazník a Tročata. Radovan a Žebro

17.7.-19.7.2003 Watzmann - Ostwand
Účastnil se Tomáš, Pavel a Jirka Genzer ze Sakalu, a Honza z oddílu Jašamína. Východní stěna prostoupena Berchtesgadenskou cestou. Lezli jsme rozděleni na dvě dvojice - Tomáš a Pavel, a Jirka a Honza. Ve čtvrtek v den příjezdu mizerné počasí, déšť. První noc jsme spali v chatce Alpenvereinu v St.Bartholoma. V pátek mlha, prostoupili jsme podstatnou část stěny, Jirka s Honzou dokonce celou stěnu a spali až v bivakovací budce na Hocheku při sestupu. Tomáš s Pavlem spali na úzké skalnaté lávce v horních částech stěny. (Očekávaný komfortní Biwakschachtel - bivakovací budka - se nekonal, Němci jej v červnu snesli vrtulníkem na opravu, takže ve stěně nebyl!) Sobota už bylo jasno, vedro, žízeň. Dokončen výstup, absolvován sestup. Sestup je věru děsný, ani ty piva na Watzmannhausu jej neučinili snesitelnějším! ještě v sobotu večer odjez pryč, v noci příjezd do Prahy. Vyslovuje se uznání řidičské síly Honzovi z Jašamíny, že to ještě tu noc dokázal odřídit, to se vymyká přírodním zákonitostem...

3.7.2003 Svatý Jan pod Skalou
Účastnil se Žebro a Tomáš. Odpolední lezení po práci. Lezli jsme na Klášterní stěně a na Rampě.

29.6.2003 Jindřichova skála
Účastnil se Žebro a Tomáš (Sakal), a David (SK). Slezena řada cest. Moc pěkná oblast.

14.6.-15.6.2003 Lezení v Českém ráji
- v sobotu lezení na skalkách Kozinec u Železného Brodu
- v neděli lezení na Hrubé Skále. Slezené cesty: Normálka III. a Machaňova VII, na Zlatou vyhlídku, Údolka V. na Podmokelskou a Schuckova cesta V. na Bránu.
Lezení se zúčastnili: Tomáš, Martin, Pavel, Radovan, Petr a Jindřiška z HO SAKAL; Dingo a David ze Sportovního klubu; základní tábor hlídaly Marcela, Ivanka, Ála, Petra, Lůca.

8.6.2003 Skály u Písku
Účastnil se Tomáš (Sakal), Dingo a David (SK). Jen takové letmé navštívení této oblasti, stavili jsme se tu při návratu ze svatby Sobotkových.

25.5.- 26.5. 2003 Vltavská žula
Lezení na skále u Hořovic: Petr+Jindřiška; sobota
Lezení na Velké u Kamýku nad Vltavou se zúčastnili: Petr, Jindřiška, Ondra, Martin; neděle.
Slezené cesty: Plavecký mariáš 5+, Kocour v botách 7+, Koleje 7-, Kapky deště 6-, Údolní cesta 5, Kruhovka 6, Cesta úplňku 5+.

30.4.-4.5.2003 Hruboskalsko
Tak nám zase jako i minulé roky nepřálo počasí. Pískovce nám zmokly nejprve ve středu večer, a pak i v sobotu ráno. Takže na pískovci se nemohlo lézt. 2.5. jsme byli na Suchých skalách, slezeno několik cest a celá hřebenovka "Po srsti". 4.5. jsme byli lézt v oblasti Kozinec u Železného Brodu. Pěkné lezení, slezena řada cest. Lezeckých akcí se účastnili Žebro, Tomáš, Radovan (HO Sakal), Dingo a David (SK), Peřinka (HK Vyšehrad), a na Kozinec s námi vyrazil i Honza Fiala.

26.-27.4.2003 Vlčtejn
Martin (SAKAL) a Honza (HK Vyšehrad) navštívili skalku pod hradem Vlčtejn.
Lezení je super, cesty jsou lehké, dobře odjištěné. Skála je pevná. Zejména nás zaujalo, že osazené jištění (nýty) jsou ve velmi dobrém stavu a tímto alespoň symbolicky chválíme správce.
Nevýhodou oblasti jsou špatné možnosti táboření: skalka je skoro uprostřed vesnice.
Slezené cesty: Alpinistická IV+, Komínová var. přímá V+, Cesta vepříků V, ...

21.4.2003 Sluneční stěna u Radošovic
V sobotu navštívili Martin, Ivanka, Tomáš, Jindřiška, Petr Sluneční stěnu u Strakonic.
Slezené cesty: Šestka 6-, Diretka 7, Black&White 7.

20.4.2003 Skály u Hořovic
Účastnili se Radovan, Tomáš a Žebro. Lezli jsme na věži Maják, a na masívech II. a III. Slezeno mnoho cest.

24.3.2003 Sluneční stěna u Radošovic
V sobotu navštívili Martin a Honza (HK Vyšehrad) Sluneční stěnu u Strakonic.
Přestože stěna není moc vysoká (píše se 12m), poskytuje velmi kvalitní lezení v kompaktní skále. Ale ta forma po zimě, ojojoj.
Slezené cesty: Šestka 6-, Diretka 7, pokus o Black&White 7.

15.-23.3.2003 Vysoké Tatry - Sliezský dom
Opět tradiční zimní týden v Tatrách. Účastnili se Žebro, Tomáš, Radovan, Ondra, Petr a Jindřiška ze Sakalu, a Dingo, David, Lipka ze Sportovního klubu.
15.3. Noční rychlíkem jsme odjeli do Poradu, nakrmili se v nádražním bufáči, električkou odjeli do Tatranské Polianky, a pěšky se dohrabali na Sliezský dom.
16.3. Tomáš a Radovan vystoupili na Rohatou vežu, Ondra, Petr a Jindřiška byli od Východní Vysoké zahnáni lavinovým rizikem, Dingo s Davidem vymrzli na Dromedárově chrbátu. Žebro marodil na chatě. Večer přijel Lipka.
17.3. Tomáš a Radovan slezli Opálovou stěnu cestou Přes levé žebro, Ondra, Petr a Jindřiška lezli za nimi, ale z časových důvodů po 2/3 cesty slanili. Bylo skvělé počasí, slunečno, suchá skála. Prvolezci lezli v lezačkách. V horní části Opálové stěny docela těžké lezení.
Dingo s Davidem vystoupili na Granátovou vežu. Žebro s Lipkou slezli ledový žlab pod Granátovou lávkou.
18.3. Den hnusného počasí, celý den na chatě.
19.3. Tomáš, Radovan, Žebro a Ondra slezli ledy v širokém žlebu pod Granátovou lávkou, Dingo s Davidem ledový žlab taktéž pod Granátovou lávkou, Lipka, Petr a Jindřiška šli na vejlet na Hrebienok.
Opálová
20.3. Tomáš a Radovan slezli ledový žlab pod Granátovou lávkou, Žebro, Ondra, Petr a Jindřiška slezli ledy v širokém žlabu pod Granátovou lávkou, a co dělali SKáčka, nevím.
21.3. Mrazivý jasný den, průdký vítr, na hřebenech bylo -30°C. David, Žebro, Petr a Jindřiška vystoupili na Bradavicu, Tomáš, Radovan a Ondra udělali hřebenový přechod - přešli Východní Vysokou, Kupolu, závěrem Granátové lávky podešli Vesterův štít a vstoupili do Květnicového žlabu. Odtud ještě Tomáš a Ondra vystoupili na Bradavicu. Dingo a Lipka lezli na ledech ve Velické dolině.
22.3. Jsme se sbalili a opustili pokoje. Dopoledne z legrace lezení na venkovní umělé stěně na betonové zdi chaty. V poledne jsme sestoupili do Tatranské Polianky a odjeli do Popradu. Žranice ve Slovenské reštaurácii. Večer jsme se navrátili do Prahy nočním rychlíkem.
 

26.3.-4.3.2003 Bobrovec (Západní Tatry - Roháče)
Ve dnech 27.-1.3. vyrazili na výpad do Roháčů Tomáš a Martin Rusina, cílem byla severní stěna Ostrého Roháče. Ve čtvrtek jsme přejeli autobusem na Oravu do Zuberce, a stopem dojeli ke Zverovce, kde jsme přespali. Další den jsme brzy ráno vyrazili k bývalé Ťatliakove chatě, a od ní dál do Smutné dolinky, která je závěrem Roháčské doliny. V Smutné dolince jsme narazili na špatný sníh, na povrchu sněhová deska, vespod suchý krupicový sníh. Bořili jsme se do spodní kosodřeviny, ozývali se zlověsné zvuky "Vhuuum", jak si sněhová deska sedala. Po dvou hodinách urputného prošlapávání jsme byli pod severní stěnou Ostrého Roháče. Začali jsme stoupat po strmém sněhovém poli pod stěnou. V 2/3 svahu se s Tomášem utrhla desková lavina, naštěstí nebyla velká, takže po 8 m unášení z ní vyhopsal na okraj a dostal se ven. Sněhu z ní moc nebylo, na zasypání člověka by to ztěží stačilo. Bohužel však v přístupu pod stěnu by bylo nutno překonávat další sněhové pole stejné kvality, a pokoušet osud se nám nechtělo. Opustili jsme záměr vystoupit severní stěnou a přešli do svahu lemující levý okraj stěny, a tudy poměrně bezpečně od skalky ke skalce jsme vystoupili nad Jamnické sedlo. Na Ostrý Roháč jsme vystoupili po hřebeni. Na vrcholu jsme byli při západu slunce. Do setmění jsme stihli sestoupit na plošinu východně pod Žiarským sedlem. Již za tmy jsme přešli přes Žiarské sedlo a dotrmáceli se na Žiarskou chatu. Tady jsme přespali a druhý den se navrátili do Bobrovce.
Stojí za pozornost, že v době našeho výletu byl toliko 1.stupeň lavinového nebezpečí, tedy ten nejnižší. Událost s lavinou jen dokazuje, jak zrádné jsou svahy se severní expozicí, kde nesvítí slunce a sníh tak je méně stabilizován střídavým taním ve dne a mrznutím v noci. Lavinové pípry jsme pochopitelně měli.

23.2.2003 Ledy
Lezení ledů, účastnili se Radovan, Tomáš a Žebro ze Sakalu, a Dingo z SK. Jen takové drobné rozcvičení na českých ledech, než pojedeme do Tater.

19.1.2003 Ledy u Kořenova
Po sobotní procházce na běžkách, vyjeli jsme v neděli na první letošní ledy do Kořenova. Trochu mokré, nicméně pěkně rostlé. Vlaky jezdily dle jízdních řádů, takže vše proběhlo bez zranění. Účastnili se Žebro, Radovan, Petr a také Dingo z SK.
 

Rok 2002