AKTUALITY :

Co plánujeme, nebo co se již stalo - od nejnovějšího (nahoře) ke staršímu. Zápisy z lezení obsahují NÁZEV VĚŽE/ SKÁLY, název cesty.

6.-8.12.2002 Jizerské hory - Polubný
Původně to měl být první sníh na běžkách. Jelikož bylo jané, že celý víkend nebude po sněhu ani zdání, vyzbrojili jsme se horolezeckým matrošem, a v sobotu vyrazili na Čertův kámen. Účastnili se Tomáš, Žebro, Radovan (Sakal), dále Peřinka (HK Vyšehrad) a Dufíno. Počasí bylo nádherné, slunečno, na stromech námraza, výhled na Krkonoše, inu jako z pohádky. Jen vítr byl řízně mrazivý. Čertův kámen jsme zdolali Kauschkovou cestou. Prsty u rukou krutě mrzly. Po sestupu jsme ještě vyrazili na menší výlet na Smědavu, pak na Jezerku, Mořinu a zpět do Polubného. Cestou jsme se mordovali se zkřehlými prsty na náhodně potkaných balvanech, na kterých jsme si z legrace boulderovali (v pohorkách a v rukavicích). Byl to zpropadeně zdařilý výlet.
 

1.12.2002 Babka v Brdech
Účastnili se Tomáš, Žebro, Jindřiška, Péťa a Ondra. Po letech nezájmu a přehlížení jsme konečně navštívili skálu Babka na stejnojmenném vrchu v Brdech. Romatická lokalita, to se musí uznat. Ale skála je záludně lámavá. Tváří se jako kompaktní, ale ve skutečnosti je to místy o hubu. Je to bývalý lom, takže je to všechno dost popraskané. Kdykoliv příště blembáky sebou!

 

 

Hrůzný nález pod stěnou Babky

23.11.2002 Srbsko (kurz HO Sakal) a Sv.Jan pod Skalou
Účastnili se: Tomáš, Žebro, Radovan a Kamča. Sobotní ráno bylo deštivé. V Alkazaru se Kamča cvičila v následujících činnostech: navázání se na lano pro pochod po ledovci, vytažení člověka z trhliny, prusíkovaní po laně, blokování lana v jistící pomůcce pro uvolnění rukou.
Odpoledne jsme zašli na oběd do hotelu Elma. Mezitím se trochu vyčasilo, tak jsme přejeli autem do Sv.Jana a krátce si zalezli na Rampě. Vyslovuje se uznání Žebrovi za udatné natahování, taková hrůza po mokré skále...brrrr!

17.11.2002 Roviště
Ondrové se vydali v neděli na Roviště. I přesto, že celý předchozí týden
vypadal spíš deštivě a byly hlášeny přeháňky, počasí bylo nakonec skvělé.
Na rozlezení jsme dali Babagliding (5), poté Pověste ho vejš (6+), Nejdelší vandr (7-), dlouhý dny (6+),
a ještě jedna 7- jejíž jméno si bohužel napamatuji. Ondra (ne já - ten druhej) nakonej ještě
zdolala Českou cestu (7-/7).
Jak jsem již z úvodu naznačil, počasí bylo dokonalé. Teplo, bezvětří a hlavně krásná
podzimní příroda. Mám takovej dojem, že podzim nám ještě naposled umožnil
se rozloučit před definitovním nástupem zimy.
Účastníci: Ondra Smrž (Ho Sherpa) a Ondra Řípa (HO Sakal)
Poznámka : Ještě měli jet Petr s Jindrou, ale jeli radši do Černolic.

31.10. sraz "U tří Hrochů"
Ve čtvrtek jsme se sešli na neformálním setkání členů oddílu SAKAL, účast byla neobvykle vysoká: Petr, Jindřiška, Markéta, Ondra, Martin, Tomáš, Honza, Michal ze SAKALu a Kamila. Věnovali jsme se různému tlachání a povídání.

25.-29.10.2002 Roháče
Účastnili se Tomáš (HO Sakal) a Dingo s Lůcou (SK). Prošli jsme trasu po linii: Pribylina - Žiarská chata (1 noc), Jalovecké sedlo - Ráztoka - Košárisko (2 noc), ústí Jalovecké doliny - Červenec - a zpět ústí Jalovecké doliny - Jalovec. Na víc nebylo počasí. Zataženo, mlha, sněžení, v nižších polohách déšť. Obávaný orkán jsme nezažili, buď byl v noci, a nebo nebyl vůbec, prostě o něm nevíme. V neděli 27.10. bylo dokonce na cca 1 hodinu kolem poledno polojasno. Na hřebenech bylo tak 1/2 metru sněhu, a to připadával stále další a další, a jeho hranice se posunovala po úbočích hor dolů. Když jsme odjížděli, byla hranice sněhu tak na cca 1300 m nad mořem. Ač popis počasí vypadá hrozně, byl to pěkný výlet, zvláště krajina byla dole pod horami barevně podzimní, a na hřebenech drsně zimní.

20.10.2002 Dehetnická skála
Účastnili se Tomáš, Radovan, Petr, Jindřiška, odpoledne ještě dorazili Žebro s Kamčou. Ze začátku byla trochu zima, ale nakonec přes den docela svítilo slunce, tak se skála prohřála. Slezena spousta cest, ba i v těch převisech se lecos podařilo dát. Jo a nebyli tam žádní lidé, celá skála byla jen pro nás. Taky rostly houby, hned u nástupu byla čtvrtmetrová bedla. Žebro, dobrou chuť!

19.10.2002 Divoká Šárka - kurz HO Sakal
Úvodní setkání s Ondrou Rádlem, jest do oddílu přiveden Michalem. Seznámení s horolezeckou výzbrojí, lezení, slaňování se sebejištěním, přesedání u kruhu.

8.10.2002 - 13.10.2002 Paklenica - Chorvatsko
Bylo mi umožněno spolu s HO Sherpa navštívit vyhlášenou lezeckou oblast Paklenica v Chorvatsku.
Vše bylo poněkud hektické, protože jsem dozvěděl kdy se jede tři dny před odjezdem. Nicméně odjezd
proběhl bez větších komplikací.
Jelo se v úterý večer a do Starigradu jsme dorazili kolem desáté dopoledne. Dali jsme si nekolik hodin
spánku a pak poprvé navštívili Nacionalni Park Paklenica. Proběhlo rychlé seznámení s materiálem , který je
sice vápno, nicméně se dost liší odm vápna co známe my. Zároveň jsem byl ohromen velikostí tamnějších stěn, které
dosahují až třistapadesátimetrových výšek. Klasifikace cest v Paklenici je francouzká a lehce podsazená.
6a je je sice 6a, ale takhle těžkou 6a jsem ještě nelezl. Délky cest jsou od jedné délky do snad
až dvanácti. Většinou je vše výborně zajištěné, ale matroš do stěn je nutností. Slezli jsme několik cest většinou nižší
obtížnosti, ale zato s více lanovými délkami.
Pro úplnost informací ještě uvedu výdaje nutné na legální klimbení v Paklenici:
Vstup pro horolezce na pět dnů (nejmenší permit) - 50 Kuna (200 Kč)
Vstup pro horolezce studenta na dva dny (nejmenší permit) - 15 Kuna (60 Kč)
Cena za průvodce po Paklenici - 120 Kuna (cca 5OO Kč)
Kemp nás vyšel, při jedenácti lidech na čtyři plné dny na 100 Kuna za osobu.
Pivo je celkem levné a dobré. Víno to samé. Jinak jsme baštili převážně dovezené zásoby a potom nějaké sýry dobrej bílej chleba.
Cesta autem je asi na dvanáct až třináct hodin.
Účastníci akce : Horoškola HO Sherpa a já (Ondra - Ho Sakal)

11.-12.10.2002 Jizerské hory
Účastnili se Tomáš, Jindřiška a Petr. V pátek večer dorazili jsme do hospodského srubu u Kozy. Ach běda!!!, jsme se zase zkalili. Sobotní ráno bylo trudné. Přesunuli jsme se do Bílého potoka, cílem byla oblast Paličníku. Safriš, s hlavou bolavou byl nám Paličník jak osmitisícovka, plahočili jsme se vzhůru nedůstojným krokem, co chvíli jsme zastavovali, aby se jeden vydýchal, druhý vyzvracel... Počasí tou dobou bylo přijatelné, na severu od Jizerek dokonce jasno. Jen vítr byl studený, a na zemi zbytky sněhu.
Na vrcholu Paličníku jsme už věděli, že sportovní ambice spláchla včerejší vlna alkoholu, takže jsme sebou praštili na karimatku, zalezli do spacáků s tím, že za hodinu, dvě, bude na světě lépe.
Po hodině a půl oko vykouklé ze spacáku spatřilo... vlastně toho moc nespatřilo. Mlha hustá, viditelnost na 10 m, vítr jak bič. Rychle do šusťáků, větrovek, rukavic, zbalit věci a pryč. Zima sviňská.
Seběhli jsme do údolí Hájeného potoka. Zde bylo klidněji - trochu, dalo by se říci. Po krátkém shlédnutí území vzali jsme útokem věž Koráb. Lezení bylo už spíše zimní, zkřehlé prsty u rukou, zima, vítr. Po slezení této věže s radostí jsme prchli do Bartlovy chaty, kde jsme se zotavili z následků tohoto divokého výletu.

29.9.2002 Suché skály
Účatnili se Tomáš, Radovan, Ondra (HO Sakal) a Ondrův kamarád Adam. Na jednu cestu se k nám přidal nešťastný vojín Miloš, který byl poprvé z kasáren na skalách a neměl spolulezce. Bylo většinou zataženo, ale jinak příjemné klima. Ve společném souhrnu byly slezeny tyto cesty: Severní c., Východní c., Západní c. (čímž jsme se bravůrně zorientovali v prostředí), dále Kuttův roh, Fotogenická hrana, Maškova cesta na Samotáře, hrana Rozpěrného komína. Ba i něco fotek a videa pro metodické stránky jsme udělali. Plodný den zakončili jsme "U Boučků".

14.9.-16.9. Horní skály u Liberce
Martin, Ondra, Petr a Jindřiška

1.9.2002 Stanuli jsme na nejvyšším kopci Velké Británie Ben Nevisu.
Je to víceméně chodˇák (pro některé místňáky běžák), ale vzhledem k tomu, že jsme vláčeli na bedrech věci na 14dní, že viditelnost byla asi 10 metrů, že pršelo a že dost slušně foukalo, tak to zas úplně zadarmo nebylo. Dalším kladným poznatkem je slušně zásobený horoobchůdek ve městě. Dále jsme podnikli výpad do lezeckých terénů na ostrově Sky a ochutnávku piva v místním horopubu. A kdo - Žebro a Kamča

30.8.2002 - 1.9.2002 Sušky
Pátek.
Spěšný ranní odjezd vlakem z Prahy v 7:00. Hnusné vstávání.
Nezajímavá cesta vlakem. Cesta z Malé skály rovnou pod skály :))
Slezeny dvě cesty a následný déšť. Během několika okamžiků bylo všechno¨
naprosto morké. Lana, lezečky, sedáky, batohy a my. Ten den jsme už nelezli.
Večer hospoda.
Sobota.
Krásné počasí. Brzský nástup pod stěnu a okamžité lezení. Většinu cest tahal Jirka,
takže byly celkem těžké, ale zajímavé. Já jsem přelezl dvakrát VII b,
ale obě Pinkpoint.
Večer koupel v Jizeře pak přesun pod Pantheon který vedl skrze hospodu - jak jinak.
Neděle.
Po probdělé noci se probouzím úplně mokrý. Celou noc pršelo
a moje naivita, že pytel na mrtvoly nepromokne mě vytrestala.
V osm ráno jsem neměl na sobě vůbec nic suchého.
Spal jsem vlastně pod vodopádem. Moc bezva.
Dom jsme jeli rychle.
Účastnili se : Ondra (Ho Sakal), Jirka (Ho Sherpa - Alpin IV), Musado (Ho Sherpa - Alpin IV).
Několik jedinců z různých oddílů.

22.8.-26.8.2002 Wilder Kaiser
Účastnili se Tomáš, Žebro a Radovan (HO Sakal), Dingo a Lůca (HO Sportovní klub). 22.8. Přes noc jízda autem až pod W.Kaiser; 23.8. Dopoledne výšlap na chatu Stripsenjoch-haus, ubytování, lezení na okolních skalkách, takové rozcvičeníčko, v noci šílená bouřka; 24.8. Přes strašnou noc se počasí vyvinulo k ránu dobře, takže jsme i když trochu později vyrazili vystoupit na Hinterer Goingerhalt severozápadní stěnou - viz.foto, nevině se tvářící cestou za III-. Panebože, tak lámavou skálu nepamatuji už léta, místy horor, a ani klasifikace moc neseděla, nějak jsme si to představovali odpočinkovější. Navíc jsme se ve třech táhli, jak kdyby na nás visely vězeňské řetězy. Na vrcholu jsme byli až večer, při už pěším sestupu jsme zatměli; 25.8. Den zúčtování, ten hanebný pytel z loňského roku musí dolů! Vyrazili jsme na Totenkirchl - viz.foto - a nic nenechali náhodě, cestou Führerweg jsme prosupěli nahoru a dolů, na chatu jsme se vrátili odoledne, k závěru sestupu nás zastihl déšť; 26.8. Ráno jsme se zbalili, sešli k autům, zajeli do Kufsteinu, a pak návrat do Prahy.
Dingo a Lůca lezli své cesty, 24.8. slezli hřebenovku na H.Goingerhalt, a 25.8. hřebenovku na Fleischbank.


4.8.2002 Dehetnická skála
Účastnili se Žebro a Tomáš. Stihli jsme slézt čtyři cesty, pak se směrem od Plzně objevil černočerný mrak. Nečekali jsme jak to dopadne, a jeli jsme do hospody v Žebráku. Tady nás déšť dohnal. Odpoledne jsme se vrátili do Prahy.

28.7. 2002 Lezenice na Velké (Oblast naproti přes řeku od Roviště)
Klasika autobus do Kamýka n. Vltavou v 8:20. Marně jsme čekali na Vítkam, který sice slíbil, že dorazí, ale nedorazil.
Běžá cesta busem a následné šlapání z Kamýku do Velké. Cestou jsme potkali nějaké Zuzčiny známé z Hudy Sportu (zajímavá zkušenost), kteří nás jejich vozidli nablížili skoro až pod skálu.
Samotný sestup pod skálu je opravdu hnusnej. Pod skálou jsme potkali Petra s Květou.
 Lezení na Velké ja super. Skoro jako Roviště, jenže bez těch zástupů. Slezeno několik cest. Vesměs mezi pětkou až šestkou. Ondra se neůspěšně pokusil o sedmu, ale jednou vylít a asi sebou vzal podstatnou část jednoho nehťáku
a tím znemožnil další postup. Menší konflikt s nějakou matkou malýho borce. Pani měla zjevně svúj výklad lezeckých pravidel.
Jinak celkem přijemnej den, zakončenej nezbytnými dvěmi pivy ve Velké.
Účastníci akce : Ondra (HO Sakal), Zuzka (Neorganizovaná lezkyně), Vojta (Zuzčin přítel), Petr (Neorganizovaný lezec), Květa (Petrova přítelkyně)

18.7.02. Takže stručná zpráva ohledně lezení Srbsko
Nezajímavá lezenice poznamenaná chvilkovým výpadkem obou aktérů. Standartní odjezd ze Smíchova v 9:20 směr Srbsko. Běžný přesun pod skálu. Na Vlastině stěně se Ondrovy podařilo zdolat cestu Markéta za 6 možná 6+. Adam vlivem většího časového handycapu cestu nepřelezl. Běhěm působení v této cestě došlo k drobnému incidentu s ochráncem přírody. Pán si zřejmě nevšiml, že jsme tam zcela legálně,respektive Ondra ano, a požadoval naše doklady. Notná dávka kuráže a drzosti ho zahnala. Ukazovat doklady nebylo potřeba. Adamovi se cestu bohužel nepodařilo přelézt. I přesto, že Adam platí za lepšího lezce na Ondra nebyl úspěšný - na vině je jeho čtyrměsíční nečinnost. Následoval přesun do Alacazaru a slezení dvou cest. A sice cesty Plotnou a Poločas rozpadu. Obě kolem šesti. Značná fyzická námaha, vedro a šok z výšek po takové době způsobili, že se oba účastníci zájezdu po vzájemné jednohlasné dohodě přesunuli do restauračního zařizení. Tam pak ještě padlo šest desítek. Následoval přesun směr Praha kde byla ještě naštívena hospůdka Pod Petřínem (ze sentimentálních důvodů) a byly ještě zdolány dvě desítky. Tímto skončila celkem povedená akce která sew rozhodně nedá označit jako lezecká.
Zůčastnění : Ondra (HO Sakal), Adam (neorganizovaný lezec).
Děkujeme za pozornost věnované této expedici.

19.7.-20.7. Radyňské skály u Plzně
Martin a Tomáš, slezeno: v oblasti Velká skála cesty: Hádanka V., Májová V., Sbratření IV., Svatováclavská VI., Převislá V., Nástupová var. V+. Dále v oblasti Svatební stěna cesty: Kanta V-VI., Svatební cesta V-VI.
Všechny sklaní terény v okolí Radyně se nacházejí v malebném okolí hradu Radyně. Po lezení se lze občerstvit v hospůdce u parkoviště asi 100m pod hradem.

4.7. - 7.7.2002 Totes Gebirge
Účastnili se: Tomáš, Žebro (HO Sakal), Dingo, Lůca, David, Petra, Lipka, Táňa (SK) a Peřinka (HK Vyšehrad). - 4.7. Odjezd z Prahy, příjezd do Almsee. - 5.7. Děsivý přechod pohoří z Almsee na Prielschutz-haus. "Trochu dost" jsme byli zdrchaní. - 6.7. Výstup exponovaným klettersteigem na Grosse Priel. Večer se zkazilo počasí, déšť. - 7.7. Sestup do Hinterstoderu, Lipka s Táňou berou stopa do Almsee, kde vyzvedávají naše auta. Večer návrat do Prahy.

4.7 - 7.7. 2002 Gross Venediger
Markéta HO Sakal, Žach a Prcek Davys, Komín VŠAK a kamarádi Pavel M., Pavel Z.
4.7. - příjezd do Hollersbachu (806) - za vydatného deště se přesouváme do Mittersillu a odtamtud autobusem do Matreier Tauernhaus (1512) Přestává pršet, stoupáme na Prager Hutte Alte (2489) a zůstáváme ve winterraumu na noc.
5.7. - výstup přes Prager Hutte Neue (2796) východní cestou na GrossVenediger (3674) vše nalehko. Dvě lanová družstva s podporou krásného počasí zdárně vystupují až na vrchol. Návrat zpět přes Prager Hutte Neue(zde dobré pivko) na P.H.Alte - nocleh.
6.7. - Odcházíme s úmyslem překonat ledovec až k vrcholu Schwarzkopf (2996), kvůli dešti vzdáváme a volíme trasu přes Sandebentobl (2753) s cílem Neue Fürther Hütte (2201). Hřeben překonáváme nejvyšší možnou rychlostí, ale bouřka nás stejně dohání - do smíchu mi teda nebylo. Totálně zmoklí se setkáváme v cílové chatě. Někteří otužilci odcházejí spát do deště, jiní pohodlnější zůstávájí na chatě a využívají slev na konzumaci pro ubytované.
7.7. - ochod do Hollersbachu a zpátky do Čech.
9.8. - 19.8.. 2002 Piz Bernina
Vhledem k nedostatku spolehlivých spolulezců se tento výstup neuskutečnil.
Markéta

23.6. 2002 Bořeň
Martin, Prcek HO Davys, Markéta HO Sakal Po velmi časném příjezdu jsme velmi dlouho prozkoumávali pro nás neznámý terén, a ještě delší dobu jsme hledali nástupy k západní stěně. V nastalém vedru jsme udolali v Pravé stěně nebes Zakrytou cestu IV a v Jižním prostoru na nádvoří přepadlý pilíř cestu Pod slaněním IV- značně mokrá. Zbytek dne jsme věnovali horoležení u vody.

21.6.-23.6.2002 Jizerské hory
Účastnili se Tomáš, Žebro, Radovan a Ondra. 21.6. - Odjezd z Prahy za chmurného počasí, bouřka, přívalové deště. Trochu byla deprese. Už za tmy jsme dorazili do Oldřichova v Hájích, a trochu jsme se zkalili v hospodském srubu u Kozy. Spali jsme tamtéž na půdě. 22.6. - Dopoledne nalezena (drobátko jsme bloudili) a slezena věž Zvon, vyslovuje se pochvala Ondrovi za smělé natahování. Odpoledne jsme přešli po Viničné cestě do Ferdinandova, a důkladně prozkoumali zdejší restaurační zařízení. Na noc jsme sebou praštili na zem a spali pod širákem u dolní části Štolpicha. 23.6. - Již poněkud znavení snažili jsme se najít přístup k Divé Maří. Mno, to se nám nezdařilo, ale pro příště už je nám to jasné. Po tomto poněkud děsivém extempore jsme zatoužili mít už jen příjemné, a tak jsme se vykoupali v tůni Štolpichu, a poté jeho údolím vyšli na hřebem Ořešníku, kde jsme obklíčili a opakovně ze všech rozličných směrů oblezli Zahradní věž. Na večer jsme sestoupili do Hejnice (špatná hospoda), přejeli do Liberce (zavřeno), a v chaosu cestujících jsme se natlačili do linkového autobusu a odjeli zpět do Prahy.

14.6.-15.6.2002 Drábské světničky
Trochu nezdařená výprava na Drábské světničky. V pátek tvořili předvoj Martin, Ivanka a Ondra, v sobotu dorazili Petr a Jindřiška. Po té, co jsme si slezli jednu cestu (Martin a Ondra) v sobotu ráno, rozpršelo se a tudíž bylo lezení na pískovci v ... na celej víkend.

2.6.2002 Řež
Účatnili se Tomáš (HO Sakal) a Peřinka (HK Vyšehrad). Poklidné lezení bez lidí, paráda. Slezeny cesty Chromá a Guáno.

2.6.2002 Skály u Hořovic
Pohodová lezení a hlavně bez lidí. Krátké dopolední odskočení na skalky – výsledek:
Věž II Chrastivá; Maják Pěkná a Spirálová
Lezli: Žebro a Kamča

1.-2.6. 2002 Roviště
Jindřiška a Petr poprvé spolu sami na skalách, krásné počasí, žádní lidi, slezeny vesměs pětky: Babagliding, Vlastizpitec, Sociálka, Taudy, S krčmou v zádech, Lásky jedné plavovlásky, Poslední kovboj, Sokolík, Jedličkárna.

31.5.-2.6. 2002 Kozelka u Plzně
Náštěva malebné lokality v okolí Plzně zvoucí se jménem Kozelka.
Po strastiplné cestě, jsme se kolem půlnoci uložily ke spánku na tábořišti u Kozelky. Druhý den jsme slezli spousty výborných cest a neopomnělí navtšívit místní putyku. Lezení na Kozelce je přijemné po drobných chytech či spárách. Mezi jednotlivými sektory jsou diametrální rozdíly. Jednak, řekl bych, že v čistotě materiálu a jednak i v "povrchové úpravě".
Jako obzvlášť zajímavý doporučuji sektor tří věží Zbrojnoš, Kněžka ...a tu třetí se nepamatuji.
Jištění je skoro "pískovcové". Kruhy jsou pouze pod těžkými místy což u pětek u může znamenat, že první je ve výšce kolem deseti metrů. Jiné jištění je možné pouze skrze smyčky kolem hrotů a uzly do spár. Šťastný každý komu se to podaří.
Jinak Kozelka je název oprávněný, protože jsem tak ty kozy fakt viděl. A nebyl jsem sám.
Účastnili se : Ondra (HO Sakal), Jirka - Azaro (HO Sherpa), horoškola HO Alpin.
Sportu zdar fotba...lezení zvlášť.

26.5.2002 Okolí Prahy
Prohlídka opomíjených skal v okolí Prahy. Co jsme chtěli, to jsme našli, i když to byl občas lesa děs. Den byl deštivý, úplně jsme promokli. Účastnili se Žebro, Tomáš, Radovan (HO Sakal) a Peřinka (HK Vyšehrad).

17.-19.5. 2002 Rájecké skály - lezení
Martin, Martin, Petr, Ondra a Vítek. Super lezení v Rájeckém údolí.

7.5.-12.5.2002 Vysoké Tatry - Chata Pri Zelenom plese (kurz HO Sakal)
Účastnili se: Tomáš Kublák a Ondřej Řípa, Jana Divišová, Jirka Mazanec, Petr Walder, Jindřiška Štěchová, Markéta Jurečková.
Program: 7.5. odjezd z Prahy; 8.5. příchod na chatu, odpoledne dokončení předvádění praktických dovedností na skále u plesa; 9.5. brždění cepínem na sněhovém svahu, výstup na Baranie rohy, cestou se Janě udělalo zle, zvracela, zůstala čekat v dolině, s ní byl Jirka, ostatní jsme pokračovali ve výstupu, na svahu k Baraniemu sedlu nácvik jištění na sněhovém svahu; 10.5. lezení v dolní části jižních pilířů Kozího štítu, odpoledne jištění na sněhovém svahu a práce s lavinovým píprem; 11.5. špatné počasí, déšť, pouze krátké lezení na skále u plesa, odpoledne odchod z chaty, večer z Popradu odjezd vlakem; 12.5. příjezd do Prahy

1.5.2002 Černolice
Účastnili se: Tomáš, Ondřej, Jana, Jirka, Petr, Jindřiška. Program: Praktické a teoretické zkoušky. Jindřiška úspěšně předvedla vázání uzlů a vytahování druholezce na štand Straussovou metodou. Jana předvedla vázání Vánočkového prusíku, ale vytahování druholezce na štand ji moc nešlo, ještě si to zopakuje. Ondra, Jana, Jindřiška a Petr úspěšně předvedli vytažení člověka z (jako ledovcové) trhliny. Ondra, Jindřiška a Jirka úspěšně předvedli slanění na poloviční lodní smyčce na karabině HMS. Jana a Jirka moc nezvládli slaňování se sebejištěním prusíkem, nad to Jana měla potíže s vázáním poloviční lodní smyčky. Oba si to ještě zopakují. Jindřiška úspěšně napsala testy z teorie (písemný test z pádového faktoru, velký test z metodiky /vylosovaných 16 otázek z cca 90/, obrázkový test a test z První pomoci).

26.-28.4.2002 Hruboskalsko
Hosty v domě Zálišových. Účastnili se Žebro a Tomáš (HO Sakal), a dále Dingo, Lůca, David, Petra (HO Sportovní klub), a Vraňoch (jako nezávislý). V pátek při vytrvalém dešti vše zmoklo. Tomáš a Žebro se poté zpili vínem a calvadosem. V sobotu jako náhrada za lezení podniknut velevýlet na kolech po Českém ráji. Večer promítání akcí z Tater, Wilder Kaiseru, něco z jeskyní, a také Vraňochův velkofilm z Kanady a Aljašky. V neděli jsme jen otestovlai hospodu "U koupáku", pak hra v petanque a volejbal. Večer návrat do Prahy.

13.4. 2002 Černolické skály
Praktické přezkoušení nováčků (Markéta, Jana, Petr a Jirka) prováděli Martin a Tomáš.

31.3. 2002 Roviště
Jarní lezení na rovišti (Martin, Ondra, Jirka a Petr).

30.3.2002 Srbsko
Na loucce za lomem Alkazar proběhlo teoretické přezkoušení nováčků. Testy skládali Petr, Ondra, Jana a Jirka.

16.3.-24.3.2002 Vysoké Tatry - Zbojnická chata
Účastnili se Tomáš, Žebro a Radovan z HO Sakal, a Dingo, Lůca, David, Petra a Kamča z HO Sportovní klub. V 1/2 pobytu bylo nádherné azurové počasí, v 2/2 humus. 17.3. byly podniknuty výstupy na Malý Javorový štít Z hřebenem (Tomáš, Radovan), na Východní Vysokou přes Studené sedlo (Žebro, Kamča) a na Svišťový štít (Dingo, Lůca, David, Petra). 18.3. byly podniknuty výstupy na Velký Javorový štít kuloárem středem J stěny (Tomáš, Radovan) a na Širokou vežu JZ stěnou (David, Petra) a hřebenem od Priečného sedla (Dingo, Lůca, Žebro, Kamča). 19.3. přišla fronta a zkazilo se počasí, během dopoledne vcelku odpočinkový výstup na Kopulu přes sedlo pod Kopulou. 20.3. nácvik hledání s lavinovými pípry u chaty. 21.-23.3. marné čekání na zlepšení počasí. 23.3. sestup v závějích jak prase na Hrebienok, v Popradě žranice, a nočním rychlíkem odjezd do Prahy.

3.3.2002 Černolice
Lezení na Čertových skalách nad Černolicemi, slezeno množství různých cest. Takové rozcvičeníčko před výpadem do Tater. Účastnili se Tomáš, Radovan, Žebro a Kamča.

2.3.2002 Valná hromada ČHS
K celodennímu sezení byl "odsouzen" Tomáš. Takové to bylo roztomilé setkání horo-lidu, jehož následky si můžete přečíst na webu ČHS.

24.2.2002 Hlubočepy - Výcvik nováčků HO Sakal
Účastnili se Tomáš Kublák a Jana Divišová, Jirka Mazanec, Ondřej Řípa. Orientace v terénu pomocí mapy a buzoly. Nácvik vyhledávání pomocí lavinového elektronického vyhledávače. Ondra přišel později, stihl jen závěr nácviku vyhledávání.

16.2.2002 Divoká Šárka
Tomáš Kublák a Ondřej Řípa, Markéta Jurečková
Program: Výstup celou stěnou Žabáka, nejprve za denního světla. Poté sestup a po setmění znovu výstup celou stěnou Žabáka, tentokrát za tmy se svítícími čelovkami. Cestou zřízeny čtyři štandy. Jištění jak prvolezce, tak druholezce. Ondra některé délky natahoval, zakládal postupové jištění (vklíněnce). Dále: Markéta si napsala test z První pomoci.

10.2.2002 Hlubočepy
Tomáš Kublák a Ondřej Řípa, Jirka Mazanec
Program: Navazování se na lano pro současný pochod dvojice po ledovci. Ukázka funkce tlumiče na ledovec Jolly. Navázání brzdících uzlíků na laně s odstupy 3 m od těla, a cca 1,5 m vzájemně od sebe, vysvětlena jejich funkce. Vytahování z trhliny pomocí sestrojeného kladkostroje. Dále: ve skalní stěně vytahování druholezce na štand Straussovou metodou.

7.2.2002 Výcvik nováčků v tělocvičně ZŠ Karmelitská
Tomáš Kublák, Jan Řasa a Jana Divišová, Jirka Mazanec, Ondřej Řípa, Petr Walder
Program: Písemný test z První pomoci, po vypracování jeho rozbor. Sestrojení nosítek z lana jak pro vícero zachránců, tak i pro jednoho zachránce. Přenášení postiženého s podezřením na poranění páteře při vícero zachráncích. Ukázka co dělat po nehodě, vyšetření postiženého, resuscitace, uložení do stabilizované polohy. Přehlídka zimní výstroje do hor, nadiktování povinné výbavy pro účastníky zimního výcviku.

24.1.2002 Výcvik v tělocvičně ZŠ Karmelitská
Účast: Tomáš Kublák, Jan Řasa a P.Walder, O.Řípa
Program: záchrana směrem nahoru - vytahování druholezce "Straussováním"; zablokování lana v jistící pomůcce tak, aby se jistič (zachránce) mohl pustit oběma rukama, upevnění prusíků na lano, vytahování visícího člověka nahoru. Dále předveden tzv. karabinový kladkostroj.

17.1.2002 Výcvik v tělocvičně ZŠ Karmelitská
Účast: Tomáš Kublák, Jan Řasa a P.Walder, O.Řípa, J.Divišová, J.Mazanec, M.Jurečková
Program: technické lezení s dvoupramenným lanem pomocí spodních přítahů lana (tzv. pater-noster). Stručné opakování uzlů. Vázání Osmičkového uzlu na smyčce jednou rukou (využitelné pro provazování sklaních hodin).

10.1.2002 Výcvik v tělocvičně ZŠ Karmelitská
Účast: Tomáš Kublák, Jan Řasa a P.Walder, M.Jurečková
Program: jumarování systémem "horní jumar-sedák, dolní jumar-noha" (varianta tzv.sedačky). Po odjumarování několika temp přesednutí na laně do slaňovací osmy a slanění dolů. Vysvětlení a popis funkce jumaru. Zopakováno navazování na kombinovaný úvaz.

NAHORU                           NA ROK 2001                                 NA ÚVODNÍ STRÁNKU